Strona główna » Aktualności » Rowerzysta na drodze - bezpieczny czy nie?

Rowerzysta na drodze - bezpieczny czy nie?

          Najważniejszą informacją jest to, że aż 65% wypadków z udziałem rowerzystów jest powodowanych przez innych uczestników ruchu, nie rowerzystów! Bez względu na to, kto ponosi winę za wypadek, zazwyczaj ginie słabszy, w tym przypadku rowerzysta.


Wykres 1. Procent wypadków z udziałem rowerzystów w 2015 r. – kto jest winny spowodowania wypadku.

Wykres 2. Procent wypadków z udziałem rowerzystów w 2015 r. – kto ginie w wypadku.


       Pocieszające jest to, że w porównaniu z rokiem 2014 liczba wypadków z udziałem rowerzystów zmniejszyła się o 4,5%, natomiast odsetek rowerzystów, którzy giną w wypadkach, w stosunku do osób które powodują wypadki, pozostaje niezmienny.
 
       Jakie są najczęstsze przyczyny wypadków powodowanych przez rowerzystów? Na pierwszym miejscu znajduje się nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu. Prawie trzy razy rzadziej występującym powodem jest nieprawidłowe wykonywanie manewru skrętu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Ta ostatnia przyczyna jest na tyle ciekawa, że często rowerzyści nie zdają sobie sprawy, że ich też obowiązują pewne zasady dotyczące poruszania się po drogach, a utrzymywanie określonej prędkości zwiększa bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Nieco mniejszy odsetek wypadków jest skutkiem błędnego przejeżdżania przejść dla pieszych.
       
       Jeśli zachowamy nieco więcej uważności podczas poruszania się rowerem, możemy uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji. Wiedząc, że na drogach to rowerzyści są słabszym ogniwem, warto się nad tym zastanowić.