Strona główna » Historia

Historia

                EKO EDU BIKE MAP 2012              


Dystrybucja miała sprawdzoną już rok wcześniej formę. I tym razem spotkaliśmy się z entuzjastycznym przyjęciem Krakowian. Ze względu na szczodrość sponsorów, nakład mapki wynosił już 50.000 sztuk. Jak się jednak okazało... była to za mała ilość. Pod koniec sezonu letniego kontaktowały się z nami zarówno osoby prywatne jaki i instytucje, prosząc o dostarczenie kolejnych mapek do punktów dystrybucji.

W wyniku poparcia i zainteresowania dyrekcji szkół, w drugiej edycji przygotowaliśmy także wersję plakatową materiału, która miała przeznaczenie stałej ekspozycji ściennej dla szkół.

Akcją zainteresowane były także media, które informowały Krakowian gdzie mogą otrzymać mapkę. Informacje takie pojawiały się m.in. w Radio Kraków czy Dzienniku Polskim.

Projekt można śledzić również profilu facebook-owym utworzonym w 2011 r.              EKO EDU BIKE MAP Kraków 2011            


W roku 2012 po raz kolejny dystrybucja obejmowała te same punkty, co w latach poprzednich, z racji tego że była to już pewna forma, którą doceniły osoby korzystające z naszej mapy Eko Edu Bike Map. W tym roku cieszyła się ona jeszcze większym powodzeniem, niż w latach poprzednich. Krakowianie są coraz bardziej eko i dbają o swoją kondycję, ciało i zdrowie. W ramach podziękowań sponsorom, podkreślimy że nakład mapki wynosił 75.000 sztuk. Co ciekawe, miłośnicy dwóch kółek zaskoczyli nas po raz kolejny, ponieważ okazało się, że nie wystarczyło ich dla każdego.

Również w tym roku akcją interesowały się media, które informowały Krakowian, gdzie mogą dostać mapkę, aby bezpiecznie poruszać się po mieście. Informacje takie pojawiały się m.in. w Radio Kraków czy Dzienniku Polskim.

Również podczas tej edycji można nas było śledzić na profilu Facebook'owym.

 


             EKO EDU BIKE MAP Kraków 2010             WYDAWCA

Pomysłodawcą i organizatorem projektu była Agencja Reklamowa Perfekt Media będąca jednocześnie wydawnictwem.


CZYM BYŁ PROJEKT SPOŁECZNOŚCIOWY EKO EDU BIKE MAP KRAKÓW 2010?

Projekt społecznościowy EKO EDU BIKE MAP Kraków 2010 – był bezpłatnie dystrybuowaną mapą ścieżek rowerowych w Krakowie.

Nowoczesna, edukacyjna, propagująca ekologiczną i bezpieczną rekreację mapa o wymiarze 59,4cm x 42cm składała się z części:

* kartograficznej – na której, poza trasami ścieżek rowerowych użytkownik odnajdywał także punkty handlowe i usługowe;

* informacyjnej – zawierającej spis z danymi teleadresowymi partnerów;

* reklamowej – na odwrocie mapy znajdowały się powierzchnie zajmowane przez reklamy sponsorów

Mapa wzbogacona została o istotne dla rowerzystów informacje:

-serwisy rowerowe;

-bezpieczne miejsca poza ścieżkami rowerowymi, a także te, które lepiej omijać;

-miejsca, w których przepisy drogowe pozwalają jechać po chodniku;

-lokalizację wypożyczani rowerów miejskich;

-telefony alarmowe.


CEL I ODBIORCY PROJEKTU

Naszym celem było propagowanie transportu i turystyki rowerowej, a także uświadamianie dzieciom, młodzieży i dorosłym zdrowego stylu życia i profilaktyki ochrony środowiska. Materiał dystrybuowany był przede wszystkim wśród uczniów szkół podstawowych. W dobie komputerów, jest propozycją alternatywnego sposobu spędzania wolnego czasu. To propozycja kierowana także do ludzi aktywnych – wbrew pozorom nie tylko tych młodych, ale także w średnim i bardziej zaawansowanym wieku. Materiał nie jest jedynie pomocną mapką dla osób już uprawiających aktywny wypoczynek, ale jest także propozycją alternatywną dla weekendowych wycieczek po galeriach handlowych. Mapka rozprowadzana w szkołach oraz podczas imprez plenerowych stanowi źródło pomysłu i pomoc w planowaniu weekendowych spotkań towarzyskich i rodzinnych.

 

PRZEBIEG DYSTRYBUCJI MATERIAŁÓW

W 2010 roku nakład wynosił 15.000 egzemplarzy. Ponieważ wycieczki rowerowe zazwyczaj odbywają się w minimum dwuosobowych grupach (często większych), można założyć, iż minimalna liczba odbiorców, do których dotarliśmy to 30.000 osób.

Dystrybucja prowadzona była dwutorowo. W krakowskich szkołach podstawowych otrzymywali ją uczniowie klas 2 i 5. Mapka była rozprowadzana także podczas pikników, akcji i imprez plenerowych. W wybrane dni rozdawana była na płycie Rynku Głównego. Projekt nie obejmował jedynie dystrybucji map drukowanych. Na Krakowskich Błoniach przez cały sezon wiosenno – letni była umieszczona tablica zewnętrzna prezentująca mapę ścieżek rowerowych. Zainteresowanie jakim cieszyła się mapka najlepiej zilustrowała reakcja społeczna na prasowe ogłoszenie informujące o tym, że następnego dnia mapka miała być rozdawana w budynku Urzędu Miasta Krakowa. Zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze prognozy. Ludzie pojawili się zaraz po otwarciu Urzędu. Po odbiór mapki ustawiały się kolejki, a ilość przewidziana do dystrybucji na ten dzień – skończyła się jeszcze przed godziną 10-tą rano.


ODBIÓR SPOŁECZNY

Jak pokazuje opisana powyżej historia dystrybucji mapki w Urzędzie Miejskim, jest to produkt niezwykle pożądany przez mieszkańców Krakowa. Mapka cieszyła się niezwykłą popularnością także wśród rodziców uczniów szkół podstawowych, a także samych dyrekcji.


PATRONATY INSTYTUCJONALNE I SPONSORZY

Edycja 2010 została wydana pod Honorowym Patronatem Prezydenta Krakowa. Na rewersie mapy widniały także reklamy sponsorów.